Skip links
Fashion a beauty biznis trendy

5 mega trendov v módnom a kozmetickom biznise

Podnikáte vo fashion & beauty segmente? Pripravte sa na to, že tieto trendy zmenia v najbližších rokoch váš biznis.

Klimatické zmeny, rodová rovnosť či spomalenie ekonomiky. To nie sú len témy, ktoré hýbu svetom politiky a zapĺňajú titulné stránky novín, ale aj fenomény s reálnym dopadom na každodenný biznis. Fashion & beauty segment nie je nijakou výnimkou.

V biznise platí, že najväčšie výzvy sú zároveň najväčšie príležitosti a nádejné startupy aj známe značky robia všetko preto, aby sa svojej šance včas chopili a premenili ju na úspech. 

Pozrime sa teda bližšie na to, ktoré trendy budú pre módny a kozmetický priemysel v najbližších rokoch kľúčové a čím sa dá od silných hráčov inšpirovať.

Second hand je v kurze

Silné módne značky sa púšťajú do biznisu so second handom. Napríklad spoločnosti ako Patagonia a Eileen Fisher sa o svoje príjmy delia so spoločnosťou Yerdle, ktorá im na oplátku zabezpečuje zber, cenovú politiku či distribúciu second hand oblečenia cez e-commerce kanály výrobcov. Očakáva sa, že do roku 2022 trh s predajom noseného luxusného oblečenia vzrastie z hodnoty 7 miliárd dolárov až na 11 miliárd dolárov.

Posledné roky vo svete rastie aj iný trend, ktorý v našich končinách zatiaľ nie je veľmi rozšírený. Objavujú sa značky ako Glambot, ktoré od žien skupujú málo používané kozmetické prípravky a ponúkajú ich cez svoju webovú platformu či aplikáciu. Trh so second-hand kozmetikou rastie napríklad v Japonsku, kde sa už raz použité kozmetické prípravky predávajú cez digitálny secondhand Mercari. V roku 2018 táto online platforma dosiahla valuáciu 1,2 miliardy dolárov.

Prieskum časopisu Vogue ukázal, že použitú kozmetiku by si bolo ochotnú kúpiť 37% respondentov. Spotrebiteľom na predaji použitej kozmetiky prekážajú najmä hygiena, spotrebná lehota a takisto neistota ohľadom toho, kto a ako produkt predtým používal. Značka Glambot preto napríklad každý produkt necháva odborne dezinfikovať a ošetriť. Povrch rúžu sa orezáva ostrou čepeľou alebo vrchnú vrstvu púdru sfúkne stlačený vzduch a každý výrobok sa nanovo zabalí.

.

Second hand je v kurze

Mesačné predplatné aj na topánky či kabelky

V našich končinách sa veľkej popularite tešia krabičkové diety, čo sú v podstate pekne zabalené porcie zdravého jedla, ktoré vám výživový poradca zostaví na mieru a pravidelne doručí až domov

Podobné obchodné modely sa začínajú objavovať aj v módnom či kozmetickom biznise, len namiesto jedla krabičky obsahujú outfity od profesionálneho stylistu podľa aktuálnej módy alebo balíček starostlivosti o pleť. Sami si pritom vyberiete, kedy a ako často vám výrobky majú byť doručované.

Fantáziam sa pritom medze nekladú. V predaji už nájdete takéto “predplatné” na všetko možné – od pravidelnej donášky chic kabeliek pre dámy či trendy pánskych kravát, až po prípravky na holenie či menštruačné tampóny z organickej bavlny.

Starostlivosť pre mužov zažíva boom

Očakáva sa, že globálny trh s kozmetickými produktmi pre mužov bude do roku 2022 ročne rásť o 5,6%. Mužov, ktorí dbajú o svoj vzhľad pribúda a svetové značky do podpory mužského skrášlovania investujú nemalé peniaze. 

Za posledné roky v tomto segmente značný rast zaznamenali najmä značky, ktoré ponúkajú rodovo neutrálne produkty.

 

Na trh s pánskou kozmetikou v čoraz väčšej miere prenikajú aj produkty, ktoré boli doteraz považované za doménu žien ako pleťové masky, lesk na pery, či make-up.

Tento trend je silný najmä u generácie Z, teda u mladých ľudí vo veku medzi 16 až 24 rokov. Podľa marketingových prieskumov väčšinu Američanov v tomto veku preferuje skôr unisex produkty a len tretina z nich má potrebu vyzerať “mužnejšie”. Mladí muži preferujú skôr značky, ktoré sa prezentujú investíciou do zdravia a ich produkty majú na obale uvedené “správne” zloženie.

Kríza klope na dvere

Už je to viac ako desať rokov, kedy sme tu mali svetovú ekonomickú krízu a už dlhšie sa hovorilo o tom, že na ceste je ďalšia. V súvislosti so šíriacim sa koronavírusom a ochorením COVID-19 je momentálne jasné, že dopady na módny priemysel budú ešte oveľa tvrdšie ako sa očakávalo. 

Dve krajiny, ktoré sú vírusom zasiahnuté najviac, patria k najdôležitejším veľmociam módneho priemyslu. Čína je najväčším výrobcom oblečenia na svete a zároveň patrí k najdôležitejším trhom s miliónmi zákazníkov a to aj pre taliansky módny priemysel. V Taliansku zase množstvo luxusných módnych značiek svoju produkciu sústreďuje najmä v oblastiach, ktoré patria medzi najviac postihnuté oblasti.

Pri poslednej veľkej recesii z roku 2008 sa očakávalo, že luxusných značiek ako Gucci či Michael Kors sa kríza nedotkne. Nakoniec však aj tento trh stratil asi 9 percent. Podľa odborníkov z Boston Consulting Group sú ale teraz veľké odevné spoločnosti na krízu pripravené o čosi lepšie ako dekádu dozadu. Značky sú menej závislé od veľkoobchodníkov a vďaka rozmachu e-commerce majú lepší kontakt so zákazníkom a aj väčšiu kontrolu nad predajom.                   

 

Ekonomická kriza a trendy v beauty segmente

Len dve veľké značky robia dosť

Keď sa bavíme o segmente fashion & beauty, nedá sa nespomenúť aj jeden nelichotivý trend. Módny priemysel patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia a zároveň je to aj jeden z najmenej etických biznisov spojený s rozsiahlym vykorisťovaním pracovníkov v mnohých rozvojových krajinách sveta.

Podľa správy o stave módneho biznisu, má do roku 2030 množstvo kupovaného oblečenia vzrásť o 63%, teda z 62 miliónov ton na 102 miliónov ton ročne. Pritom až 40% firiem v tomto odvetví v minulom roku neurobilo žiadne kroky smerom k udržateľnosti tohto odvetvia a väčšina spoločností robí zmeny nepostačujúcim tempom.

Navyše v roku 2015 toto odvetvie vyprodukovalo 1,2 miliardy ton skleníkových plynov, čo je viac ako všetky medzinárodné lety a námorné plavby dokopy. Pritom podľa organizácie Standearth aktuálne len dve z veľkých módnych spoločností – Levi Strauss a American Eagle – sú schopné naplniť ciele Parížskej klimatickej dohody o neprekročení globálneho oteplenia o 1,5°C.

Je jasné, že biznis s módou sa musí zmeniť. Pomôcť by mohol tlak spotrebiteľov a vzájomná pomoc a spolupráca firiem a štátu na udržateľných riešeniach.

Zdroje: Academia.eu, WARC & Vogue Business